2021.01.10__TĄPKOWICE-SĄCZÓW-WYMYSŁÓW__10 km

Gdyby nie fakt, że sączowski kościół postanowił uczcić wybór świątyni, jako kościoła stacyjnego z okazji Świętego Roku Jakubowego, dzisiejsza wyprawa pewnie by się nie odbyła. Ale skoro się spotkaliśmy, to w naszym jakubowym blogu trzeba napisać o tym kilka, może i kilkanaście słów.

Parking przy Parku w Świerklańcu był świetnym pomysłem aby : wszystkich zebrać w jednym miejscu, wspólnie przejechać komunikacją metropolitalną, wraz z towarzyszami wziąć udział w kościelnych uroczystościach w Sączowie i „wespół-wzespół” przejść szlakiem oznakowanym muszlami a zarazem zwiedzić piękny, świerklaniecki Park. Ale po kolei…

1. Każdego ranka nas wzywa ten głos,
Ruszamy  w drogę by poznać los.
Każdego dnia coraz dalej i dalej,
Compostela wzywa nas…

Ref:  Ultreïa! Ultreïa! Et sus eia! Boże Ty wspieraj nas

W Tąpkowicach, zaraz po wyjściu z autobusu mogliśmy zobaczyć kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Kolejne miejsce które musimy skonfrontować z autorami szlaku, bo naszym zdaniem od szlaku trzeba zejść kilkaset metrów aby zobaczyć tą świątynię. Z jej ważniejszych wydarzeń należy odnotować, że parafię w Tąpkowicach erygowano w sierpniu 1988 roku. Jedenaście lat później zamontowano w kościele ogrzewanie a w roku 2003 dokonano zakupu organów 32-głosowych „Johannus”. Ważne wydarzenie miało miejsce 20 listopada 2012 kiedy to w kościele dokonano peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Bł. Jana Pawła II. Pół godziny spaceru i dotarliśmy do Sączowa i odrestaurowanego niedawno z zewnątrz, kościoła świętego Jakuba. Jedyną zauważalną dla nas zmianą jest zakończenie wieży kościelnej. Poprzednia szpica miała kolor czerwony i było ją widać z daleka. Obecne zakończenie wieży ma kolor raczej „metaliczny”.

Spotkaliśmy się w pięknym Sączowie – jak już wspomnieliśmy na początku tego wpisu – z okazji przypadającego w roku 2021 (a nawet przedłużonym na rok 2022, przez papieża Franciszka) Roku Świętym Jakubowym, nieraz też spotykany on będzie pod nazwą „Świętego Roku Compostelańskiego”. Taki rok jubileuszowy obchodzimy wtedy, gdy święto św. Jakuba Apostoła tj. 25 dzień lipca przypada w niedzielę. Pierwszy taki rok obchodzono już w 1126 roku a ustanowiony został przez papieża Kalista II. Uroczystość obchodzenia Roku Świętego 2021 zainaugurowano jeszcze w grudniu 2020 roku, poprzez otwarcie Drzwi Świętych, tzw. Drzwi Przebaczenia w katedrze, w Santiago de Compostela. Trzykrotne uderzenie srebrnym młotkiem w Drzwi (zdjęcie młotka ze strony internetowej katedry) spowodowało ich otwarcie na cały czas trwania Roku jakubowego. Z wiadomych względów, przeprowadzono transmisję online z tej uroczystości, którą mogli oglądać pielgrzymi jakubowi na całym świecie.

2. Tą drogą wiary ja idę i brat,
Europa kroczy nią tyle lat.
To mleczna droga nas wszystkich pielgrzymów,
Święty Jakub wzywa nas…

Ref: Ultreïa! Ultreïa! Et sus eia! Boże Ty wspieraj nas.

Na wzór tego wydarzenia, kilkadziesiąt kościołów w Polsce dostąpiło miana kościoła stacyjnego i każda świątynia na swój sposób dokonuje takiego jak w Santiago – symbolicznego „otwarcia drzwi” w swoich kościołach. Ciekawe wydarzenie dla katolika a dla wędrowca z muszlą na szyi lub na plecaku – jeszcze ciekawsze i ważniejsze. Następna taka okazja do świętowania nadarzy się w roku 2027.

foto : Eugeniusz Wierzchowski (pielgrzym z Chorzowa)

Po wyjściu z kościoła, spotkaniu z innymi pielgrzymami – z Zagłębia, z Opola – i po krótkim spotkaniu z księdzem proboszczem, udaliśmy się w pieszą pielgrzymkę dwoma jakubowymi szlakami, jakie stąd prowadzą pątników do Piekar Śląskich. Lasy i okolice sączowskie są przepiękne i każdy mógł znaleźć swój obiekt do podziwiania. Drzewa, zamarznięte akweny wodne czy też latającą i śpiewającą ptaszynę.

3. Na krańcu ziemi Jakuba jest grób,
Codziennie idę do Jego stóp.
Bo Jego uśmiech jak słońca promienie
Co dzień siłę daje nam…

Ref:  Ultreïa! Ultreïa! Et sus eia! Boże Ty wspieraj nas.

W Wymysłowie, powiedzieliśmy świętemu Jakubowi „do zobaczenia” i udaliśmy się w kierunku Parku w Świerklańcu, gdzie napotkaliśmy sporą ilość niedzielnych biegaczy i spacerowiczów. Miejsce to polecamy każdemu do odwiedzenia – o każdej porze roku.

2 komentarze

Dodaj komentarz