Długi, czerwcowy weekend który jeszcze trwa, nawiedził wyż David, który przyniósł nad Europę i nad Polskę afrykański żar. Do lata (astronomicznego) jeszcze mamy dwa dni, a skwar zapowiada się taki, jak w wakacyjne miesiące. Nie jesteśmy fanami takich temperatur, więc szukamy sobie pomysłu na spacer lub wędrówkę z samego rana. Taki też oto koncept, przyszedł nam dzisiaj do głów…
Ponad pięć lat temu, gdy przecieraliśmy nasze pierwsze, caminowe ścieżki i szliśmy Drogą Królewską VIA REGIA do Opola, byliśmy we wsi KSIĘŻY LAS „tylko” po pieczątkę do paszportu pielgrzyma, po drodze, w wiejskim sklepiku. Drewniany kościół widzieliśmy po przeciwnej stronie – a jakże – tylko z zewnątrz. Dzisiaj – z racji wczesnego wędrowania, postanowiliśmy zajrzeć do jego wnętrza.
Ale najpierw Droga.
Święty Jakub poprowadził nas we czwartek, w święto Bożego Ciała do Sanktuarium Macierzyństwa NMP i dlatego od tej świątyni, postanowiliśmy iść dzisiaj dalej – oczywiście, niezmiennie – w kierunku jakubowego Santiago. Dystans nie jest wymagający, bo tylko ok. 7 kilometrów, dla nas to jak dystans rozgrzewkowy. Ale z muszelką na piersiach i na plecaku, dumnie szliśmy główną ulicą Zbrosławic i asfaltową drogą, łączącą Kamieniec z Księżym Lasem.
Historia tej wsi z pewnością jest bardzo ciekawa, bo jak „wieści niosą” pierwsze wzmianki pochodzą już z roku 1302 a w XIV wieku, papież Bonifacy VIII przekazał tą miejscowość cystersom z Jemielnicy. W roku 1499 zakończono budowę kościoła pw. św. Michała, który stoi po dziś dzień. W roku 1905 dobudowano przy nim murowaną kruchtę.
„Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów na Śląsku”.
[„Architektura drewniana w Polsce” Grażyna Ruszczyk, 2009, Wydawnictwo Muza]
Architektura i wnętrze
Kościół późnogotycki, orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej, wzniesiony jest na podmurówce z kamienia i cegły. Ściany i dachy kościoła pokryte są gontem. W kalenicy wieżyczka na sygnaturkę. Soboty znajdują się obecnie tylko od północy, choć według protokołu wizytacyjnego z 1678 r. okalały cały kościół. Część sobót zabudowano z przeznaczeniem na skład kościelny.
Prezbiterium i nawa są zbudowane na planie niemal kwadratowym. Do nawy od południa przylega kapliczka, a od zachodu – murowana kruchta. Ołtarz główny św. Michała Archanioła jest neobarokowy, a po jego bokach znajdują się rzeźby: Serce Marii i Serce Jezusa. Ołtarze boczne późnobarokowe. W ołtarzu lewym obraz Ukrzyżowanie z Matką Boską, śś. Marią Magdaleną i Janem Ewangelistą, w prawym – obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W kościele znajduje się także obraz przedstawiający św. Michała Archanioła (XVIII wiek), pochodzący z kościoła Narodzenia św. Jana w Kamieńcu. [wikipedia.pl]
Żaden – nawet najdokładniejszy – opis, nie odda tego piękna drewnianego kościółka i tej kilkusetletniej historii. Tu trzeba po prostu wejść i być.
Gdybyście chcieli go kiedyś zobaczyć, proponujemy wybranie się na Drogę Królewską VIA REGIA ale również Szlakiem Architektury Drewnianej, na którym w województwie śląskim znajduje się prawie setka drewnianych kościołów, karczm, chałup, leśniczówek i młynów, na długości szlakowej około 1060 kilometrów. [https://sad.slaskie.travel/]
Wracając przez pola i kamienieckie łąki, czerpaliśmy radość z wiejącego wiatru, który nam towarzyszył przez całą drogę. Dziękujemy naszemu Patronowi za tego towarzysza i sprzymierzeńca naszej dzisiejszej wędrówki. Wróciliśmy do miejsca wyjścia a nawet … długość jednego przystanku autobusowego, dalej.
BUEN CAMINO !
❤️❤️
Bueno Camino 🙂
💙💛
BUEN CAMINO !