2022.10.09__SIEMONIA_PIEKARY ŚLĄSKIE__13km

2. „A można i na grzyby
Na grzyby – w aromatów pełen las
Na grzyby – przed wyjazdem słuchaj sprawdźmy gaz
Weźmy czegoś parę kropel
A na drzwiach wywieśmy o tem
Że ruszyliśmy w sobotę
bo powzięliśmy ochotę
Na grzyby – tu borowik a tam dzik
dzik, wściekły na mnie… ech… pociągnijmy sobie łyk
nie musimy dużo łykać, by się przestać lękać dzika
bo gdyby, gdyby łyk większy
to na lwy’by, a dlaczego nie na lwyby”
[Kabaret Starszych Panów „Na ryby”]

Gdy we wtorek, pielgrzymowaliśmy szlakiem CAMINO POLACO, napisaliśmy Wam, że Kujawianki które zaszczyciły nas swoim towarzystwem, najpierw zbierały czarny bez a w cierpickich lasach, „gimnastykowały się” co rusz sięgając po mniej lub bardziej piękny okaz grzyba.

Jako, że nie mieliśmy konkretnych planów na tą październikową niedzielę, uznaliśmy, że nieopodal są podsączowskie lasy a w nich na pewno, piękne i dorodne grzyby. Postanowiliśmy to naocznie i osobiście sprawdzić.

Założyliśmy sobie poprzeczkę, że każdy z nas znajdzie po trzy grzyby. Wiadomo, że z nami jest święty Jakub, więc cyfra DZIEWIĘĆ, tak jak dziewiąty dzień miesiąca, stała się naszą myślą przewodnią.

Do tego wszystkiego, musimy uczciwie się przyznać, całkiem nieświadomie, wyszliśmy z naszego domowego gniazdka o godzinie … dziewiątej.

MYKOLOGIA – dział biologii zajmujący się badaniem grzybów (Fungi), ich systematyką, budową (morfologią, anatomią, cytologią), fizjologią a także znaczeniem dla człowieka” [wikipedia.pl]

Coś o grzybach :
„Istnienie grzybów zaobserwowano we wszystkich strefach klimatycznych, przede wszystkim na lądach, ale także w wodach (słodkich i słonych). Do 2020 r. opisano około 148 tysięcy gatunków grzybów, rzeczywista ich liczba jest jednak dużo wyższa. Co roku opisuje się około 2 tysięcy nowych gatunków. Około 90% grzybów pozostaje nieznanych. Korzystając z danych uzyskanych z obszarów, na których rozpoznano większość organizmów żywych, przypuszcza się, że istnieje ok. 1–1,5 miliona gatunków grzybów (4 razy więcej niż roślin nasiennych). Liczba znanych gatunków grzybów zmienia się także wskutek zmian w ich taksonomii.
Wiek najstarszych skamieniałości identyfikowanych jako prawdopodobne szczątki grzybów znalezionych w arktycznej części Kanady szacowany jest na około miliard lat.” [wikipedia.pl]

Najpierw, ze wsi Siemonia powędrowaliśmy do znanego Wam z wielu naszych opowieści, sączowskiego kościoła św. Jakuba.

„Parafia pod wezwaniem św. Jakuba w Sączowie zalicza się do najstarszych w zachodniej części Zagłębia Dąbrowskiego – powołano ją do istnienia wraz z erekcją pierwszego kościoła, już w 1224 roku. Obecny budynek świątyni pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i został postawiony w stylu eklektycznym – neoromańsko-neogotyckim. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na XVII-wieczny ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej Sączowskiej.”[polska.travel.pl]

Zdawać by nam się mogło, że szykująca się do jubileuszu, blisko 800-letnia świątynia, w niedzielę, na godzinę przed mszą świętą, będzie dostępna dla pielgrzymów. No cóż, nie wiemy czy powinno nas to jeszcze zaskakiwać, ale TAK – ta sączowska świątynia nas niemiło zaskoczyła. Zamknięta była ze wszystkich stron.

Ulica Cmentarna, biegnąc ostro w dół, prowadzi do miejscowego cmentarza ale i wyprowadza wędrowców prosto na polanę, której wydeptana ścieżka zapraszająco prowadzi do samego lasu. Tam na każdego czeka w nadrzewnej kapliczce, patron pielgrzymów.

Od tego miejsca do oddalonego o kilka kilometrów Wymysłowa, wędruje się tylko i wyłącznie leśnymi ścieżkami, obserwując po obu stronach cuda leśnej natury.

I właśnie te skarby chcemy Wam, chociaż w części pokazać. Może Ktoś z naszych blogowych czytelników zna się na grzybach na tyle, że potrafi podpisać pokazane poniżej grzybowe – niezbierane – cudeńka?

Zadanie postawione z rana, wydawało się bardzo minimalistyczne ale maksymalnie je zrealizowaliśmy, bo oprócz – dokładnie – dziewięciu grzybków w koszyku, do domu donieśliśmy również małą garść… podsiemońskich orzechów.

Możemy donieść, że grzyby już znalazły swoje miejsce i wisząc, będą się suszyć aż do chwili, gdy będziemy pichcili świąteczny, grudniowy bigos.
Już nie możemy się doczekać …

NATURA jest piękna ! DROGA jest piękna !
BUEN CAMINO !

2 komentarze

Dodaj komentarz