2023.01.08__BYTOM SUCHA GÓRA_REPTY ŚLĄSKIE__6km

Kolędowanie i spotkań z pielgrzymami nie mamy nigdy dość, dlatego dzisiaj wybraliśmy się na Królewską Drogę VIA REGIA z planem spędzenia pięknego popołudnia i wieczoru w ciepłym miejscu, przy tarnogórskim Rynku.
Po drodze tak sobie podśpiewując :

„Skrzypi wóz, wielki mróz, wielki mróz na ziemi
Skrzypi wóz, wielki mróz, wielki mróz na ziemi
Trzej królowie jadą
Złoto, mirrę kładą
Hej, kolęda, kolęda…”

SKRZYPI WÓZ – polska kolęda, która została wydana w 1904 przez Karola Miarkę.
Kolęda 151 ze zbioru Kantyczek kolęd, pastorałek i jasełek.
Miejscem wydania było miasto Mikołów.Kolęda opowiada o podróży i przybyciu Trzech Króli do Betlejem. Szacuje się, że powstała jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. Autor tekstu kolędy i kompozytor melodii pozostaje anonimowy. Nie pojawia się zbyt często w śpiewnikach, przez co jest mało znaną kolędą. Pojawia się na kilku fonogramach, rzadko śpiewana jest w kościele, pojawia się natomiast w czasie koncertów, konkursów i Jasełek Bożonarodzeniowych. Kolęda powinna być śpiewana w Święto Trzech Króli”

„A komuż takiemu, Dzieciątku małemu
A komuż takiemu, Dzieciątku małemu
Cóż to za Dzieciątko
Musi być paniątko
Hej, kolęda, kolęda…”

Odcinek Drogi św. Jakuba VIA REGIA z Bytomia Suchej Góry do Rept Śląskich, to kawałek pięknego wędrowania przez Rezerwat Przyrody „SEGIET”, który już kilka razy staraliśmy się Wam przedstawić i opisać.
„Segiet” to unikatowy częściowy rezerwat przyrodniczy pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami – wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chroni się w nim przede wszystkim naturalny las bukowy z domieszką świerka i jodły. Znajduje się on na terenach będących dawnymi wyrobiskami górniczymi. Majestatyczne buki sięgają 35-40 metrów wysokości a wiek najstarszych drzew szacuje się na około 150 lat. Zapraszamy WAS tu bardzo serdecznie – przez okrągły rok.

„Pasterze na lirze, na skrzypeczkach grali
Pasterze na lirze, na skrzypeczkach grali
W te strony do szopy
Prędko przybiegali
Hej, kolęda, kolęda…”

Pielgrzymi wędrujący tym odcinkiem Drogi VIA REGIA z uśmiechem dochodzą do miejsca zwanego ŹRÓDEŁKIEM MŁODOŚCI.
„Woda ze skał dolomitowych w tym miejscu wybijać ma, według przekazów mieszkańców, od „niepamiętnych czasów”. Nie jest jasne pochodzenie jego nazwy, niemniej istotne są niezwykłe walory smakowe jego wód, od dziesięcioleci przyciągające mieszkańców okolicznych miejscowości”

Od trzech lat przy „źródełku”stoi pomnik gwarka, który uatrakcyjnił to miejsce i sprawił, że jest ono jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia, przez spacerowiczów i śląskich rowerzystów.

„To Jezus maluśki, to Dzieciątko krasne
To Jezus maluśki, to Dzieciątko krasne
Cichutkie, malutkie
Jak słoneczko jasne
Hej, kolęda, kolęda…”

Mimo, że przy kościele św. Mikołaja w Reptach Śląskich zmieniliśmy kierunek naszego pielgrzymowania, to nie rozstaliśmy się jeszcze z naszym Patronem, gdyż razem z Nim a także  sympatykami Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino zasiedliśmy około godziny szesnastej do wspólnego śpiewania kolęd.
Troszkę wspomnienia minionego roku, wstępne plany na obecny, rozmowy między jakubowymi przyjaciółmi i gorąca kawa latte, to dzisiejsze klimaty, które były nam bardzo potrzebne. Miejscem tego uroczystego spotkania była tarnogórska restauracja-winiarnia „SEDLACZEK”.

DOM SEDLACZKA to pochodzący z XVIw. zabytkowy budynek, pierwotnie będący siedzibą starostów ziemi bytomskiej. W 1805 roku został wykupiony przez czeskiego kupca Jana Sedlaczka, który wcześniej w 1786 roku urządził w nim – istniejącą do dziś – winiarnię. Do roku 1922 była ona prowadzona przez potomków Sedlaczka.Jest to miejsce, gdzie zatrzymał się i biesiadował w 1683 roku król Jan III Sobieski podczas swojej wyprawy na Wiedeń.” [pl.wikipedia.org]

Od roku 1958, na pierwszym piętrze „Sedlaczka” znajduje się muzeum, głównie z górniczymi zbiorami i wystawami dotyczącymi miasta, jego zabytków i jego historii na przestrzeni wieków. Zapraszamy [http://muzeumtg.pl]

A my, po ubiegłorocznym kolędowaniu, dołożyliśmy jedną zwrotkę do kolędy „Skrzypi wóz” i możemy tylko westchnąć, iż Karol Miarka nie może jej dołożyć do wydanego 119 lat temu zbioru „Kantyczek…”

BUEN CAMINO !

4 komentarze

Dodaj komentarz