2025_WPIS NOWOROCZNY

Nie często mamy okazję w kościele katolickim świętować ROK JUBILEUSZOWY, dlatego też z radością ogłaszamy, że rok 2025 jest właśnie wyjątkowy.

Pierwszy zapisany i opisany Rok Jubileuszowy miał miejsce w 1300 roku, ogłoszony przez papieża Bonifacego VIII. Wówczas, te jubileusze ogłaszano co 50 lat a nawet odnotowano fakt, że papież Urban VI ustanowił takim, rok 1390 i wydał bullę zgodnie z którą „obchody jubileuszowe miałyby się odbywać do 33 lata…”

Różne były pomysły najważniejszych osób w kościele – w 1933 papież Pius XI ogłosił nadzwyczajny Jubileusz „w 1900 rocznicę śmierci Jezusa” a bullą papieża Jana Pawła II, obchodzono pięćdziesiąt lat później (w roku 1983) kolejną rocznicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Papież Franciszek, również wpisał się w nurt jubileuszowych obchodów poza tymi, które wypadają co 25 lat, bo w roku 2015 – jako okazję do Roku Jubileuszowego wybrał 50-tą rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. Był to Rok Miłosierdzia.

Wszelkie informacje na temat tego wyjątkowego Roku, wydarzeń rzymskich i historii znajdziecie na watykańskiej stronie www.iubilaeum2025.va [po skorzystaniu z opcji o zmianie języka, można ją w całości przeczytać w języku polskim].

„Logo przedstawia cztery postacie, symbolizujące ludzkość pochodzącą z czterech różnych zakątków ziemi. Obejmują się wzajemnie, aby ukazać solidarność i braterstwo, które jednoczą narody. Postać stojąca na samym przodzie przylega do krzyża. Jej postawa jest znakiem nie tylko wiary, ale również nadziei, której nigdy nie można porzucić, ponieważ potrzebujemy jej zawsze i przede wszystkim w najbardziej trudnych momentach. Warto przyjrzeć się falom i sile, która je wywołuje, aby zauważyć, że pielgrzymka życia nie zawsze odbywa się po spokojnych wodach. Często zarówno osobiste przeżycia, jak i różne wydarzenia na świecie, wzywają nas jeszcze mocniej do nadziei. Dlatego należy zwrócić uwagę na dolną część krzyża, swym kształtem przypominającą kotwicę, stabilizującą łódź podczas wysokiej fali. Jak wiemy, kotwica była często używana jako metafora nadziei. Kotwica nadziei to w rzeczywistości nazwa nadawana w żargonie morskim dryfkotwie, używanej przez łodzie do wykonywania manewrów awaryjnych w celu ustabilizowania statku podczas sztormu. Nie można pominąć faktu, że obraz ten ukazuje, iż podróż pielgrzyma nie jest faktem indywidualnym, ale wspólnotowym, naznaczonym rosnącym dynamizmem, który coraz bardziej przybliża nas ku krzyżowi. Krzyż nie jest bynajmniej statyczny, lecz dynamiczny, pochyla się ku ludzkości, jakby zmierzał w jej stronę, nie zostawiając jej samej, bez pomocy. ale zapewniając o swojej obecności i dając poczucie bezpieczeństwa płynącego z nadziei. Wreszcie kolorem zielonym wyraźnie widać motto jubileuszu 2025: Peregrinantes in Spem – Pielgrzymi Nadziei.”

W naszym kalendarzu nie znajdziecie wyróżnionych wydarzeń i przejść związanych z całorocznym świętowaniem Roku Jubileuszowego ale zdajemy sobie sprawę, że będzie okazja połączyć jakubowe caminowanie z pielgrzymowaniem jubileuszowym, połączonym z nawiedzeniem i odwiedzeniem kościołów jubileuszowych, które w każdej polskiej diecezji zostały przez hierarchów, ustanowione.

Bądźcie z nami, wędrujcie z nami i jeśli tylko możecie, korzystajcie z wydarzeń kościelnych, parafialnych i diecezjalnych, i aby zgodnie ze słowami z bulli papieża Franciszka :
„ (…) wszyscy jesteśmy pielgrzymami na ziemi, na której Pan nas umieścił, abyśmy ją uprawiali i jej strzegli (por. Rdz 2, 15), nie zaniedbujmy podczas tej drogi kontemplowania piękna stworzenia oraz troski o nasz wspólny dom.”

BUEN CAMINO !

Dodaj komentarz