2021.08.01__BĘDZIN-GRODZIEC__5km

Od kilkunastu godzin wiedzieliśmy, że na wędrówkę po Raciborskiej Drodze św. Jakuba dzisiaj się nie wybierzemy – zadecydowały za nas wszelkie systemy meteorologiczne, które przewidywały na pierwszą sierpniową niedzielę, potężne opady deszczu i burze. Szlak nie ucieknie a zdrowie pielgrzymów jest najważniejsze, dlatego po wspólnych ustaleniach, wszyscy zainteresowani zgodnie przystali na przesunięcie o tydzień.

A my?
Mimo niepewnej pogody wędrujemy zgodnie z nakładką, którą nałożyliśmy na portalu społecznościowym na nasze zdjęcia profilowe. I dlatego w taką niedzielę jak dzisiaj, po gorącej kawie i po śniadaniu, pada pytanie  :
Gdzie idziemy ? Co dzisiaj robimy ? Zawsze znajdziemy jakąś odpowiedź.

NASZE WAKACYJNE LOGA NA PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWYM

Dzień wcześniej przeczytaliśmy o wystawie, która przez miesiąc będzie do obejrzenia w Muzeum Zagłębia w Będzinie, w Pałacu Mieroszewskich. Zachęciła nas ta informacja i stwierdziliśmy, że chyba „wyszyta” została dla nas, na taki dzień jak dziś. Szybkie zerknięcie na rozkład jazdy komunikacji ZTM i po godzinie jedenastej, stanęliśmy przed zagłębiowskim Muzeum.

„Muzeum Zagłębia w Będzinie zostało utworzone w 1956 roku z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Górą Zamkową, Towarzystwa Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie i Miejskiego Społecznego Komitetu Odbudowy Zamku. Otwarcie placówki nastąpiło z okazji 600. rocznicy uzyskania praw miejskich przez Będzin. W latach 1945 – 1983 muzeum mieściło się tylko w zamku i była to pierwsza placówka muzealna na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. W 1983 otwarto drugą placówkę w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym rodziny Mieroszewskich w Będzinie – Gzichowie” [wikipedia.pl]

Z okazji Roku Compostelańskiego, w obiekcie muzealnym w Będzinie zorganizowano czasową wystawę o pielgrzymowaniu Drogą Królewską VIA REGIA. Na kilku sztalugach, na kilku deskach, w ciekawy sposób zarówno tekstowo jak i graficznie, zamieszczono ogólne informacje o zarysach, powstawaniu i znakowaniu dróg jakubowych. Od razu przeszło nam przez myśl, że zdecydowanie na taką wystawę, zaprosilibyśmy dzieci, młodzież i osoby które w ogóle nie mają wiedzy o pielgrzymowaniu z muszelką i żółtymi strzałkami.

Druga część tej wystawy, to informacje na temat małopolskiego odcinka Drogi VIA REGIA, czyli na temat odcinka Kraków – Sączów. Również interesujące zdjęcia oraz tekst mają zaznajomić z tą Drogą, przybyłych do Muzeum ale i z pewnością zachęcić do przełożenia myśli w czyn, czyli „wyjść z domu,  znaleźć szlak i podążać nim w kierunku Santiago de Compostela”.

Przy okazji tej wystawy nasz pielgrzym-wędrowiec skorzystał ze sposobności i zapozował na przepięknym, narożnym, pałacowym kominku.

Matka Natura jest wielce nieprzewidywalna. Do Muzeum dotarliśmy w strugach deszczu. Wyszliśmy z zamkniętymi parasolami i cieszyliśmy się, bo przebijające słońce dodawało nam tylko apetytu na wędrowanie. Dzisiaj, mimo, że etap z Będzina przechodziliśmy już wielokrotnie, pierwszy raz zeszliśmy kilkadziesiąt metrów w bok by zajrzeć do kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej. Świątynia ta, datowana jest dekretem erekcyjnym z roku 1985 a zbudowany i konsekrowany został w roku 2000. Gdy doszliśmy do dzielnicy Grodziec, deszcz ponownie postanowił nas zmoczyć i zachęcił nas do powrotu autobusem do Bytomia.

Nigdy nie możesz być pewny jaka pogoda spotka Cię na szlaku św. Jakuba ale zawsze możesz być przekonany, że wrócisz do domu z radością. BUEN CAMINO !

Dodaj komentarz