(szlak Maryjny) 2 dzień … LUBSZA – CZĘSTOCHOWA czyli drugi dzień od Jakuba do Jakuba

Jak poprzedniego dnia zaplanowaliśmy, dojechaliśmy do Lubszy komunikacją autobusową. Poszliśmy na chwilę do kościoła poprosić św. Jakuba o wsparcie na drogę i wyszliśmy w drogę. Częstochowa – to cel tego etapu.

Po dwóch godzinach, po jedenastu kilometrach wędrowania, postanowiliśmy w Hutkach zrobić przerwę i odpocząć. Ale zrobiliśmy jeszcze kilometr, by zatrzymać się przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach. Kościół ten został poświęcony w 1987 roku a od 2013 roku jest także Archidiecezjalnym Sanktuarium Krzyża Świętego. Piękne miejsce dla Pielgrzyma. I miejsce na odpoczynek i na modlitwę. 

Naładowani tym miejscem i najedzeni, wyruszyliśmy na kolejne kilometry jakubowej – choć w tym kierunku akurat maryjnej drogi. Kolorowo, wrześniowo i z wieloma remontowanymi odcinkami dróg – takie właśnie otoczenie doprowadziło nas do miejscowości Dźbów. Niby Dźbów a już właściwie dzielnica Częstochowy. Przy rondzie był kościół św. Teresy od Dziesiątka Jezus, gdzie wyznaczyliśmy sobie kolejne miejsce posiłkowo-odpoczynkowe.

Jak wyczytaliśmy w historii tego miejsca, już w 1470 roku kronikarz polski ks. Jan Długosz nazwał Dźbów „wsią królewską”.

Siedem kilometrów dalej, minąwszy rzekę Stradomkę (dzielnica Częstochowy też się tak nazywa) zdecydowaliśmy się na gorący posiłek. Nadarzyła się pizzeria to i skorzystaliśmy. Minąwszy Skwer Sybiraków, plac Pamięci Narodowej, Skwer Solidarności i częstochowski Ratusz, dotarliśmy do kościoła, który w nazwie tego etapu był naszą metą. Kościół św. Jakuba (KOŚCIÓŁ NR 5) obeszliśmy dookoła chyba ze dwa razy. Przepiękny i taki inny. Dziwnym by było, gdybyśmy tak mieli chodzić dłużej w kółko. Poszliśmy zobaczyć wnętrza i podziękowaliśmy Patronowi za to, że dotarliśmy do celu. Znaleźliśmy w bocznej uliczce Kancelarię, gdzie otrzymaliśmy pieczątkę, sprawiając, że nasze pielgrzymie Paszporty stawały się coraz „pełniejsze” a następnie udaliśmy się w kierunku Jasnej Góry, gdzie na tyłach kompleksu kościelnego mieści się Dom Pielgrzyma im. Św. Jana Pawła II. Tam mieliśmy zaplanowane dwa najbliższe noclegi.

Dodaj komentarz