2022.03.26__BYTOM SUCHA GÓRA-RADZIONKÓW__17km (w obie strony)

Gdyby wszystko odbyło się zgodnie z wcześniejszymi założeniami, bylibyśmy w tej chwili gdzieś w Łodzi. Piszemy „gdzieś”, bo do dzisiaj nie dowiedzieliśmy się gdzie zaplanowane było WALNE ZGROMADZENIE Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg świętego Jakuba w Polsce”. Pod koniec ubiegłego roku, dotarła do nas wiadomość, że w ostatni weekend marca w Łodzi odbędzie się to coroczne spotkanie członków i zarządu Stowarzyszenia.

Dla tego wydarzenia podporządkowaliśmy swój wiosenny urlop. Chcieliśmy – po prostu – tam być a przy okazji przejść się, choćby dwudniowo Drogą Szopenowską. Brakowało nam tylko wskazania lokalizacji tego spotkania, bo pewnie już byśmy byli zaawansowani w rezerwacjach noclegów i planach organizacyjnych. Ale informacja z dnia 12 marca 2022 okazała się zupełnie dla nas, niespodziewana. Otóż, tegoroczne „sprawozdawczo-wyborcze WALNE zebranie członków” odbędzie się w przewidzianym terminie, lecz „tylko” lub „aż” w trybie ONLINE.

Patrząc po różnych, pielgrzymich imprezach (plakaty poniżej), wydaje nam się, że nie będzie to zebranie z frekwencją, jakiej by się spodziewano i jaka być może dotarłaby na to zebranie, osobiście. Ale skoro taka była decyzja Zarządu, to trzeba ją po prostu „przyjąć do wiadomości”. Może będzie jakiś spis tematów po-zebraniowych.

Całe szczęście, że kalendarz pielgrzyma (mamy go na pulpicie komputera) jest bardzo elastyczny i w każdej chwili edytowalny. Wobec tego ŁÓDŹ skreśliliśmy a zapisaliśmy nowe wydarzenie : ROZPOCZĘCIE SEZONU z klubem GKPC w Piekarach Śląskich (środkowy plakat naszego autorstwa). Zarówno Klub jak i my, a także inni pielgrzymi mają swoje pierwsze tegoroczne wyjścia za sobą, ale jak co roku, spotykamy się w Bazylice w Piekarach Śląskich po błogosławieństwo na całoroczne wędrowanie.

Pielgrzymi zmierzający do Piekar mogli wyjść z Sączowa (od kościoła św. Jakuba) albo z Radzionkowa (od kościoła św. Wojciecha), można było drogę wybrać indywidualnie. A my, chyba nie umiemy inaczej, postanowiliśmy – zamiast z Radzionkowa – wyjść z Suchej Góry a dokładnie z pętli tramwajowej, która jest oddalona o sześćset metrów od przebiegającego przez bytomską dzielnicę – Stroszek, królewskiego szlaku VIA REGIA.

Droga do Radzionkowa głównie prowadzi ulicą Długą, na końcu której (idąc pod prąd szlakiem, tak jak my dzisiaj) czekają przyjemności dla podniebienia, czyli przepyszne słodkości w przyjaznej pielgrzymom cukierni-piekarni Państwa Bączkowiczów.

Dokładnie o godzinie 8:30 wyszliśmy w kierunku piekarskiej bazyliki. Grupa około trzydziestu pielgrzymów – po otrzymaniu błogosławieństwa od proboszcza radzionkowskiego kościoła – powędrowała z radością do Piekar Śląskich. To właśnie w Piekarach Śląskich ma swój początek fragment królewskiej Drogi VIA REGIA, którym opiekuje się Górnośląski Klub Przyjaciół Camino.

I dlatego, jak co roku, dokładnie w tym miejscu, mszą świętą, rozpoczyna się oficjalnie sezon pielgrzymowania po górnośląskich szlakach jakubowych. Zbieg okoliczności sprawił, że po naszej mszy pielgrzymkowej (odbywa się w każdą sobotę) w bazylice odbył się chrzest mieszkańca Piekar, małego Jakuba.

Po nabożeństwie, wspólnym zdjęciu i posiłku przy Centrum Pielgrzyma, udaliśmy się już właściwą Drogą i we właściwym kierunku w kierunku Radzionkowa, gdzie nawiedziliśmy świątynię św. Wojciecha i podziękowaliśmy za dzisiejszą wyprawę.

Ostatnim punktem naszego, dzisiejszego spotkania, były wspólne, przyjacielsko-pielgrzymie rozmowy, w kawiarni – przy kawie i szarlotce.

ZARASZAMY NA GÓRNOŚLĄSKIE DROGI ŚWIĘTEGO JAKUBA !
BUEN CAMINO !

2 komentarze

Dodaj komentarz