2022.04.09__BYTOM SUCHA GÓRA-REZERWAT SEGIET__4km

Czas Wielkiego Postu, czas przygotowania się na Święta Wielkanocne, to bardzo szczególny czas. CZTERDZIEŚCI DNI w czasie których możemy zrobić tak wiele, dla siebie i dla innych. W różny sposób chrześcijanie przygotowują się na te piękne świętowanie : od modlitwy, poprzez drogi krzyżowe po różne, osobiste, lżejsze lub bardziej wymagające, postanowienia wielkopostne.

Nam w tym roku towarzyszą słowa papieża Franciszka, wypowiedziane w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (w 2016 roku) :

„Nie podoba się wam świat dookoła? Zamiast narzekać, wstańcie z kanapy i zacznijcie go zmieniać. Napełnijcie go wartościami, zarażając innych optymizmem i radością, która rodzi się z miłości Boga”.

Wychodzimy więc na szlaki jakubowe i Wam je opisujemy. Zwiedzamy kościoły naszego Patrona i dzielimy się z Wami naszymi emocjami. Pomysłów w nas pełno i przyświeca nam jedna myśl. Dla WAS !
Żeby Was namówić do wyjścia z domu, żeby Was wyciągnąć na świeże powietrze i żeby Wam pokazać, w jakim pięknym kraju przyszło nam żyć.
Tak! Chcemy zmieniać siebie i chcielibyśmy zmienić świat.

Dzisiaj wykonaliśmy kolejne dwa zadania…
Pierwsze z nich, to po raz drugi, sprawdzenie, czy w miejscu gdzie miejsce znalazła kolejna pieczątka jakubowa na szlaku VIA REGIA, można ją otrzymać, czy – tak jak dwa tygodnie wcześniej – nadal jej nie otrzymamy. I dlatego, mimo dzisiejszej niepogody udaliśmy się  do Bytomia Suchej Góry, do cukierni Wiśniowscy, która mieści się na skrzyżowaniu dróg, przy którym przebiega królewski Szlak.

Sympatyczna Pani ekspedientka wysłuchała po co przyszliśmy i sama – ku swemu zaskoczeniu – odkryła, że za szklaną ścianką ma dwie pieczątki, z których jedna jest tą, po którą dzisiaj przyszliśmy.

Wydawało by się, że to tylko pieczątka, kolejna z wielu w naszych pielgrzymich paszportach. Nam sprawiła dodatkową przyjemność, bo mamy w Bytomiu swoje „słodkie” miejsce, gdzie możemy kierować wędrowców z muszelkami na szyi lub na plecakach a poza tym, wpadł nam do głowy pomysł, którym zajmiemy się niebawem.

Otóż, podjęliśmy decyzję, że zrobimy wykaz – listę wszystkich miejsc na trasie PIEKARY ŚLĄSKIE – GÓRA ŚW. ANNY (oprócz kościołów które są na Drodze) gdzie pielgrzym będzie mógł otrzymać pieczątkę by idąc górnośląskim odcinkiem drogi VIA REGIA, móc bardziej udekorować swój paszport, kolorowymi pieczątkami, nawiązującymi do miejsc, przez które będzie przechodził. Jeśli Przyjaciele ze Stowarzyszenia „Peregrini Opolienses – Pielgrzymi Opolscy” zechcą nam przesłać swoje informacje, wydłużymy nasz wykaz do końca górnośląskiego odcinka, czyli do samej Skorogoszczy.

Drugim zadanie była wędrówka do naszego, pięknego, bytomskiego rezerwatu „Segiet” i powieszenie nowych, wykonanych przez nas plakietek (z plexi) z muszelkami i strzałkami. To nasza próbka aby w miejscach, w których ciężko przykleić muszelki i strzałki, nie mając farb, móc skorzystać z rosnących drzew i tam zawiesić nasze, szlakowe oznakowania. Nie krzywdzimy natury bo lubimy i szanujemy drzewa, dlatego w naszych oznakowaniach nie będzie żadnych gwoździ ani wkrętów. Wiadomo, że wszystko wisi tak długo aż samo spadnie lub ktoś dokona zniszczenia ale liczymy po cichu, że przez rezerwat przemieszczają się ludzie, którym żadne oznakowanie nie przeszkadza i nie kusi, aby je zniszczyć. Pójdziemy za jakiś czas i sprawdzimy, czy to co dzisiaj powiesiliśmy – nadal wskazuje kierunek pielgrzymom.

Jeśli nas trochę poznaliście, to wiecie, że oprócz jakubowych wędrówek szukamy również ciekawych miejsc o których chcemy Wam również opowiedzieć. Dzisiaj padło na Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach a dokładniej na miejsce SZYB ŻMIJA. Nie pierwszy raz tamtędy przechodziliśmy ale i nas to miejsce zaskoczyło. Znaleźliśmy się po prostu na szlaku zabytków UNESCO, do których w 2017 roku wpisana została „Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach”. [https://unesco.tarnowskiegory.pl/]

O Szybie Żmija przeczytamy :
„Znajduje się na terenie zadrzewionym, otoczonym użytkami rolnymi. Drążenie szybu rozpoczęto w październiku 1811 roku. Ma owalny przekrój, obudowę z kamienia dolomitowego i 43 metry głębokości. Schodzą się w nim pod ziemią odnogi przekopów Heinitza i Redena. Od lat 70. XX wieku szyb jest wykorzystywany jako wentylacyjny. Zamontowane w nadszybiu dmuchawy wtłaczają powietrze do trasy turystycznej Zabytkowej Kopalni Srebra, w której szyb Anioł jest naturalnym szybem wydechowym”.

ZAPRASZAMY Was serdecznie na Górny Śląsk i w przeddzień niedzieli palmowej, prosto z Bytomia życzymy Wszystkim :
CUDOWNYCH, KOLOROWYCH, WIELKANOCNYCH ŚWIĄT !

BUEN CAMINO !

2 komentarze

Dodaj komentarz