2022.05.03__RUDY-NĘDZA-RUDY__23km

PRZEJŚCIE GOSPODARCZE

„ … Więc chodź, pomaluj mój świat
Na żółto i na niebiesko,
Niech na niebie stanie tęcza
Malowana twoją kredką.
Więc chodź, pomaluj mi życie,
Niech świat mój się zarumieni,
Niech mi zalśni w pełnym słońcu,
Kolorami całej ziemi.” ***

Dwa kolory, ŻÓŁTY i NIEBIESKI przywołują u nas poniższe skojarzenia :

1. Od 24 lutego 2022 roku (w odwrotnej kolorystyce, czyli NIEBIESKI i ŻÓŁTY) to skojarzenie na pewno cały świat łączy z napadniętą i walczącą o swoją niepodległość – UKRAINĄ. Te dwa kolory widzimy codziennie w przekazach internetowych czy też telewizyjnych.

2. Nasz Patron, za pomocą żółtych strzałek i żółtych muszelek (mogą być też białe) znajdujących się na niebieskim tle (dzięki pracy nieocenionych opiekunów szlaków pielgrzymkowych) prowadzi nas na koniec świata (Finistera) a zwłaszcza do Santiago de Compostela i swego Grobu. Od przeszło już 5 lat, na pewno te skojarzenia mamy jako pierwsze i gdziekolwiek je widzimy, wiemy, że one do nas „mówią”.

3. Flaga województwa śląskiego :
„Złoty orzeł na błękitnym polu był herbem Województwa Śląskiego ustanowionym w 1927 roku oraz w herbie byłego województwa katowickiego. Barwy i symbolika projektu flagi Województwa Śląskiego są prostą konsekwencją przyjęcia herbu w określonej formie i o określonych barwach heraldycznych.”

A z czym kojarzą się Wam kolory ŻÓŁTY i NIEBIESKI?
Komentarze mile widziane.

Skoro już przedstawiliśmy Wam kolory, to domyślacie się, że poszliśmy do cysterskiego lasu w Rudach Raciborskich malować jakubowe, żółte muszelki. Jako opiekunowie odcinka RUDY – REZERWAT ŁĘŻCZOK chcemy zadbać o to, aby pielgrzymi nie musieli nieść w ręce żadnych map, czy trzymać telefonów z naniesionymi na mapkach, śladami gps. W myśl przyświecającej nam zasady : „Wyjdź z domu i idź (za muszelkami)…” dołożymy wszelkich starań aby pielgrzymowanie i kontakt z naturą, były ludzką – a także – duchową, rozkoszą.

Świąteczne, po części robocze wędrowanie w towarzystwie dwojga jakubowych przyjaciół z Bytomia to była ogromna przyjemność i moc dodatniej energii a skoro do kompletu był z Nami święty Jakub, to śmiało można powiedzieć, że wędrówkę mieliśmy „grupową”.

Dzisiaj nie będziemy Was dzisiaj nudzić opowieściami leśnymi, wrzucimy – dla odmiany – kilka ciekawych, kolorowych zdjęć.

*** Piosenka „Chodź, pomaluj mój świat” została skomponowana przez lidera zespołu 2 plus 1, Janusza Kruka, natomiast słowa napisał Marek Dutkiewicz, autor tekstów i dziennikarz. Stylistycznie utwór utrzymany jest w gatunku pop-folk. Pierwotnie wykonywany przez zespół już w 1971 roku, został wydany dopiero w roku 1972 na debiutanckiej płycie 2 plus 1 „Nowy wspaniały świat”. W tym samym roku piosenka ukazała się także na pocztówce dźwiękowej. [wikipedia.pl]

4 komentarze

  1. Podziękowania dla Was za piękny dzień i za pomoc przy znakowaniu 💙💛

Dodaj komentarz