2022.06.11__KOSOROWICE-OPOLE__17km

W Polsce wyodrębniamy następujące jednostki administracyjne Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego :

14 METROPOLII (prowincji), 14 ARCHIDIECEZJI, 27 DIECEZJI, 1057 DEKANATÓW i PONAD 10200 PARAFII.
DIECEZJA OPOLSKA (Dioecesis Opoliensis) to diecezja ustanowiona w 1972 roku przez Papieża Pawła VI bullą „Episcoporum Poloniae coitus” i od marca 1992 roku włączona do metropolii katowickiej (jedna z trzech diecezji). Główną świątynią tej diecezji jest kościół katedralny Świętego Krzyża w Opolu.

W diecezji opolskiej znajduje się 5 Sanktuariów :

  1. Sanktuarium Matki Boskiej Opolskiej – Opole
  2. Sanktuarium św. Anny – Góra Świętej Anny
  3. Sanktuarium św. Jacka – Kamień Śląski
  4. Sanktuarium św. Rity – Nysa
  5. Sanktuarium św. Józefa – Jemielnica

Jeśli będziemy kiedyś w Nysie – a mamy jeszcze co najmniej jedną wizytę w planie, to postaramy się nawiedzić Sanktuarium św. Rity, po którym będziemy mogli napisać, że w „diecezji opolskiej nawiedziliśmy wszystkie sanktuaria”.

Więcej dokładniejszych informacji i historii o opolskiej diecezji znajdziecie na : [https://www.diecezja.opole.pl/index.php/diecezja/informacje]

W połowie maja, Przyjaciele Opolscy, wysłali do nas zaproszenie na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, jakim jest pielgrzymowanie z okazji 50 lat DIECEZJI OPOLSKIEJ. Chwilę się zastanawialiśmy nad tym, czy wziąć udział i gdzie wyznaczyć sobie pozycję startową. Trasa z Opola Maliny z kościoła św. Jadwigi najbardziej nam się dopasowała.

Tak zaplanowaliśmy sobie ten dzień, żeby oczywiście przejść Królewską Drogę VIA REGIA we dwoje a dopiero potem, dać się porwać większemu towarzystwu, które od rana przygotowuje się na to diecezjalne, jakubowe pielgrzymowanie. Na Opolszczyźnie pierwsze kroki stawiliśmy na stacji kolejowej w Tarnowie Opolskim, skąd w ramach dwudziestominutowego rozruchu, doszliśmy do miejscowości KOSOROWICE.

Kościół św.Jana Nepomucena w Kosorowicach był otwarty i wiedzieliśmy o tym po telefonicznym rozeznaniu, ale mieliśmy możliwość wejść do środka, dzięki uprzejmości pań sprzątających, bo udało nam się trafić „między pierwszym a drugim myciem”. Parafia ta została wydzielona z parafii św.Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim i erygowana została w roku 1986. Pięknie podziękowaliśmy paniom i kierując się tabliczkami i muszelkami, udaliśmy się w kierunku lasu, który prowadził w kierunku Opola.
Po przejściu większej części leśnej wędrówki znaleźliśmy miejsce „przy pomniku” gdzie postawiono ławeczki na leśny odpoczynek. Leśnicy powinni zmienić nazwę tego miejsca na „przy pomnikach”, bo w tym miejscu stoją już trzy.

Opole Malina, to nasze miejsce pośrednie a dokładniej, to miejsce wyjściowe na Gwieździste przejście do katedry opolskiej. Przy kościele św. Jadwigi spodziewaliśmy się grupy pielgrzymów a zastaliśmy jedną pielgrzymkę w postaci opiekunki tego przejścia. Ucieszyła się bardzo na nasz widok i wypatrywała innych pątników. Skompletowało się nas czworo. Ksiądz udzielił nam błogosławieństwa na Drogę i kilka minut po godzinie jedenastej, wyszliśmy w dalszą, jakubową Drogę. W połowie Drogi, na wysokości Nowej Wsi Królewskiej nasz stan liczebny zwiększył się do siedmiorga pielgrzymów, gdyż dołączyły do nas trzy rowerzystki z Popielowa.

Przy kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zrobiliśmy sobie posiłkową przerwę a dzięki uprzejmości księdza wikarego, weszliśmy również do jego wnętrza. Kościół ten, budowano w latach 1902-1905, pod bacznym okiem pomysłodawcy i proboszcza parafii. Ksiądz Oswald Sonnek był także budowniczym tej świątyni i na Jego cześć, nad wejściem głównym stoi figura świętego Oswalda (ksiądz pochowany jest na cmentarzu w Zabrzu – spróbujemy odnaleźć to miejsce i opowiedzieć o dzisiejszej wizycie w Jego opolskim kościele).

Stamtąd, idąc wzdłuż rzeki Odry dotarliśmy do centrum Opola i wdepnęliśmy na chwilę do Franciszkanów, do kościoła pw. św.Trójcy. Trwało tam spotkanie motocyklistów, których stare i nowe „skarby” podziwialiśmy przed świątynią. Dzięki temu, że kościół był otwarty mogliśmy zobaczyć grobowce książąt opolskich i kapliczkę Matki Boskiej Częstochowskiej.

Kulminacją, czyli takim, naszym SANTIAGO DE COMPOSTELA dzisiejszego wędrowania była Katedra Opolska, przed którą połączyły się trzy pielgrzymie grupy, by w komplecie wejść do niej na specjalne nabożeństwo zarówno z okazji jubileuszu diecezji jak i naszej, pątniczej wizyty.

Katedra Opolska ( www.katedraopolska.pl) to świątynia, w której najstarsze fragmenty pochodzą jeszcze z czasów panowania opolskich Piastów.
„Początki tej świątyni sięgają lat wcześniejszych. W roku 1024 Biskup Wrocławski przekazał nowemu kościołowi w Opolu relikwie Świętego Krzyża, które otrzymał w podarunku od św.Emeryka. Wtedy miasto zmieniło również swój herb : do piastowskiego orła dodano połowę krzyża”.

Mszę świętą odprawił opiekun pielgrzymów w diecezji opolskiej, ksiądz Norbert Widok, któremu zarówno przed katedrą jak i po mszy w katedrze, pielgrzymi odśpiewali „dłuższe” STO LAT z okazji urodzin, które kapłan obchodził dzień wcześniej. Dla nas był to wielki zaszczyt i przyjemność by znów ks. Norberta spotkać i zamienić z nim kilka słów. On też był uradowany obecnością górnośląskich pielgrzymów.

Niemiła niespodzianka czekała nas natomiast, na opolskim dworcu, bo pociąg jadący z Gdyni do Przemyśla miał ponad 35 minut spóźnienia ale i to przyjęliśmy ze spokojem i czekając na niego, posililiśmy się i uzupełniliśmy brakujące po upalnym dniu, płyny.

Chwila odpoczynku, mycie i szybkie spanie (może przyśnią nam się leśne rarytasy…), bo przed nami, pięknie zapowiadająca się wycieczka w przeciwnym kierunku, czyli do małopolski.

BUEN CAMINO !

2022.06.18 – aktualizacja wpisu
Jak obiecaliśmy, tak zrobiliśmy.
Na cmentarzu św. Michała w Zabrzu odwiedziliśmy grób proboszcza i budowniczego kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Nowej Wsi Królewskiej – księdza Oswalda.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

2 komentarze

Dodaj komentarz