2023 ROK – PODSUMOWANIE

CAMINO to DROGA, piękna DROGA – FOTOSTORY 2023

Każdy rok zwłaszcza gdy się rozpoczyna, rodzi w naszych głowach plany, koncepcje i układa plan, który chcielibyśmy zrealizować. Życie i każdy następny dzień przynosi oczywiście swoje „plany” zmuszając nas często do zmiany swoich lub przesuwania ich na inny czas. Z niektórych każe zrezygnować a na inne pisze własny przepis i nakazuje nam się do tego dostosować. 365 różnych dni przyniosło wiele przemyśleń i mnóstwo powodów do uśmiechów – a że spora część, to DROGA, pozwólcie Drodzy Czytelnicy, że w bardzo skróconej wersji przypomnimy, jak nasze plany miały się do realizacji i odwrotnie.

*** STYCZEŃ-LUTY 2023 ***
Droga do celu to nie połowa przyjemności, to cała przyjemność.”
święty Jan Paweł II

Królewska Droga świętego Jakuba VIA REGIA – jak głosi nazwa – królowała zdecydowanie przez cały rok, ale początkiem roku zawładnęła prawie w całości. A ciekawostką zimową było nasze uczestnictwo w corocznym cyklu przyrodniczym pod nazwą „PTAKOLICZENIE”. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie spotkaliśmy się z amatorami oglądania, szukania i podziwiania istot latających. Prowadząca to wydarzenie młoda kobieta, z uśmiechem odpowiadała na różne „dziwne” pytania a Jej fascynacja ptaszętami biła na odległość. To była ciekawa lekcja spędzona na jakubowym szlaku – widok naszych muszelek św. Jakuba, zaciekawił także innych spacerowiczów.
Lutowe święto Zakochanych, spędziliśmy w naszym ulubionym rezerwacie Łężczok, gdzie powstała poniższa, serduszkowa fotografia.  

*** MARZEC-KWIECIEŃ 2023 ***
„Drogi prowadzą zawsze do ludzi.”
Antoine de Saint-Exupery

Pierwszego dnia kwietnia (choć był to prima aprilis) rozpoczęliśmy realizację naszego tegorocznego PROJEKTU:
„1224-2024 WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO SĄCZOWA”.
Świątynia św. Jakuba Apostoła w Sośnicowicach stała się – jako pierwsza – świadkiem naszego wędrowania w kierunku Sączowa. Plan zakładał najpierw przejście Śląsko-Morawską Drogą a następnie – również w przeciwnym kierunku, przebycie kilku etapów Drogą Królewską VIA REGIA.
Kwiecień, to także miesiąc, w którym MUSZLEWPLECAKU świętują dzień, postawienia pierwszych kroków i przejście pierwszego, debiutanckiego odcinka CAMINO. Duma w nas ogromna, bo już SZEŚĆ lat przemierzamy DROGI i dróżki, ścieżki i ścieżynki, znakowane żółtymi strzałkami i różnymi, jakubowymi muszelkami.
Matka Natura zaskakuje nas niejednokrotnie i właśnie takie naturalne cacko pod tym tekstem załączamy.

*** MAJ-CZERWIEC 2023 ***
Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku”
/autor nieznany/

Wędrowanie z różnymi Klubami lub organizacjami, to niewyobrażalna przyjemność, bo spędzanie z Nimi dłuższego czasu niż zwykle, pozwala porozmawiać na wiele tematów, od CAMINO do codziennych i bardzo prywatnych.
Pielgrzymi Opolscy zabrali nas na RACIBORSKĄ DROGĘ którą mieliśmy przyjemność dwa lata wcześniej przejść od początku do końca… choć koniec, już się troszkę przesunął na południe i zastanawiamy się powoli, czy i jak przejść ten dodatkowy etap. Droga ta, będzie miała zakończenie w czeskiej Opawie, czyli dokładnie tam, gdzie powędrowaliśmy ŚLĄSKO-MORAWSKĄ DROGĄ z Górnośląskim Klubem Przyjaciół Camino i czeskim przyjacielem Ivoszem. Wędrówka do naszych południowych sąsiadów była majową perełką w naszym pielgrzymowaniu w 2023 roku. Już nie możemy się doczekać kontynuacji…

I musimy też wspomnieć wizytę w sośnicowickiej Izbie Tradycji i spotkanie z Panią Teresą – z którą przemiło się rozmawiało i oglądało przeróżne starocie, zebrane i ocalone od zniszczenia.
„Pobożny Pielgrzym” to przewodnik, który został wydany w roku 1897 [„twarda oprawa z epoki płócienna ozdobna, na licu głębokie tłoczenia i złocony krzyż, na grzbiecie wypukłe zwięzy i złocone napisy, obcięcia kart barwione na czerwono” – czytamy na stronie : https://antyksobieski.pl/pobozny-pielgrzym-wyd-1897.html]
Trzymaliśmy go w naszych rękach…

*** LIPIEC-SIERPIEŃ 2023 ***
„Przeznaczenie znajdzie drogę. fata viam invenient (łac.)”
Wergiliusz

Pierwszy dzień drugiego półrocza, spędziliśmy na NYSKIEJ Drodze św. Jakuba i w bliskim szlakowi, otoczeniu. Jak wiecie, lubimy zejść ze szlaku by zobaczyć coś, co pielgrzym raczej ominie, trzymając się szlaku i nie mogąc się zbytnio od niego oddalić z różnych – na przykład, czasowych – powodów.
Gdy tylko możemy próbujemy się więc od szlaku oddalić i potem opisać, aby zachęcić do tego typu pielgrzymowania.

Tego dnia mieliśmy ważne powody by się znaleźć w okolicach Nysy.
Najpierw, prawie cały czas idąc wzdłuż nitki szlakowej, dotarliśmy do miejscowości GŁĘBINÓW by nawiedzić piękny, stojący od ponad stu czterdziestu lat kościół, Sanktuarium świętej Rity. Bardzo nam na tym zależało i cieszymy się, że zobaczyliśmy wszystko co zobaczyć tam chcieliśmy.

W drodze powrotnej na dworzec kolejowy w Nysie, wdepnęliśmy do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie czekał na nas Certyfikat przejścia Nyską Drogą św. Jakuba. Ponad rok czekania i monitów z różnych stron przyniosły pozytywny skutek. Podzieliliśmy się tą wiadomością także z czeskim pielgrzymem, który mamy nadzieję, również stał się jego posiadaczem.

Na zdjęciu – muszla jakubowa leżąca nad Jeziorem Nyskim, nazwana przez obserwatorów na portalu społecznościowym „muszlą odpoczywającą”.
Bardzo nam się ta nazwa spodobała.

*** WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2023 ***
„Ludzie stale szukają skróconych dróg do szczęścia. Nie ma skróconych dróg.”
Ernest Hemingway

Gdyby nie nasi jakubowi Przyjaciele, pewnie nie wybralibyśmy się na etap Królewskiej Drogi św. Jakuba do Skorogoszczy i nie wzięlibyśmy udziału w imprezie towarzyszącej, czyli 15-tej rocznicy powstania Pielgrzymów Opolskich. W podopolskich Borkach spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem przez Gospodarzy a i spotkanie z opolskimi Pielgrzymami przyniosło nam wiele okazji do rozmów i wymiany poglądów dotyczących caminowania.

Z końcówką września poniosło nas na SUDECKĄ Drogę jakubową i dane nam było nawiedzić trzy kościoły naszego Patrona (dwa będące na jakubowym szlaku). To była piękna, trzydniowa przygoda. Wróciliśmy po niej do codziennego życia z pełnymi, do granic możliwości naładowanymi akumulatorami. Życzymy Wam takich odczuć.

I niespodziewanie – znaczy spodziewanie, bo według planu – w samym środku października doszliśmy trzecią nitką szlakową do Sączowa, co oznaczało realizację sporo przed czasem, naszego tegorocznego PROJEKTU.
Dumni jesteśmy, bo nie wędrowaliśmy sami. To dzięki Przyjaciołom ten projekt udało się pięknie przeżyć i przewędrować w ten sposób, jaki opisywaliśmy na naszym, muszelkowym blogu.

Zdjęcie naszych plecaków – oczywiście – z opolskich ścieżek.

*** LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2023 ***
„Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą.”
Dante Alighieri

Długo oczekiwany i wyczekiwany Parlament Jakubowy (X sesja) w naszym ukochanym mieście Toruniu nie okazał się takim wydarzeniem, jakiego się spodziewaliśmy, ale i tak jesteśmy szczęśliwi – mogliśmy spędzić tydzień na luzie. Odwiedziliśmy najbliższych, żyjących i Tych, którym mogliśmy tylko „opowiedzieć” co u nas i zapalić światełka na cmentarzach.
Nieoczekiwanie dla nas, w mieście GNIEWKOWO spotkaliśmy się z niemiłym przyjęciem i odczuliśmy wyraźną niechęć do pielgrzymów, wędrujących Drogami św. Jakuba – zwłaszcza w niedzielę.
Może to właśnie jest znak od naszego Patrona, że powinniśmy kiedyś tu wrócić i ponowić wizytę u proboszcza, który być może potraktuje nas inaczej, aniżeli potraktował nas, tej listopadowej niedzieli ?

A na śląskich, zimowych ścieżkach … widok kulki kwiatowej na grubej warstwie świeżego śniegu sprawił, że zatrzymaliśmy się i upamiętniliśmy to piękno natury.

***
„Jesteśmy jedni dla drugich pielgrzymami, którzy różnymi drogami zdążają w trudzie na to samo spotkanie.”
Antoine de Saint-Exupery

Sami jesteśmy zaskoczeni, że z kilkudziesięciu wydeptanych, caminowych dni uzbierało się na naszym liczniku ponad 1000 kilometrów (!).

Do tego : kilka tysięcy zdjęć do kolekcji i miliony wspomnień, które na zawsze pozostaną w naszych sercach i naszej pamięci. DZIĘKUJEMY Wszystkim razem i każdemu z osobna, za to że wędrowali z Nami, stanęli na naszej Drodze, życzyli nam Dobrej Drogi i wielokrotnie trzymali kciuki, żeby wyszło nam to, co zaplanowaliśmy i co zaplanował dla nas, sam święty Jakub.

Czas na ostatnie ujęcie tego roku, czyli „creme de la creme”…ze zrobionych w czasie CAMINO 2023, zdjęć.
Dziękujemy Wam, czytelnikom naszego bloga, bo dzięki waszemu wyborowi, poznaliśmy ZDJĘCIE ROKU 2023. MAŁOPOLSKA Droga św. Jakuba i polne ścieżki po wyjściu z Zatora – to przepiękne, majowe okoliczności wykonania tego – pielgrzymiego – zdjęcia.

WYJĄTKOWEGO, ZDROWEGO I CAMINOWEGO 2024 ROKU
życzymy Wam najbardziej, jak tylko potrafimy.
Tomasz i Grażyna.

4 komentarze

Dodaj komentarz