VIA REGIA … SOSNOWIEC MACZKI – BĘDZIN (odcinek alternatywny) – 31 km

Skoro przeszliśmy jeden odcinek alternatywny z Sosnowca do Będzina to i postanowiliśmy dopełnić aktu, przejścia drugiego takiego odcinka *

W „Kronice” przygotowanej i przekazanej Oddziałowi PTTK w Czeladzi napisaliśmy taką notkę z tego dnia :

„Nadszedł ten dzień. Po wymianie kilku maili z Klubem Zagłębiowskim i zamieszczeniu dwóch mapek na ich stronie – postanowiliśmy długo nie zwlekać.

Wiedzieliśmy, że zaliczyliśmy całą drogę VIA REGIA w odcinku zagłębiowskim, wiedzieliśmy, że w kwietniu przeszliśmy jeden alternatywny odcinek – ten etap musieliśmy po prostu przejść. Stał się on najważniejszym odcinkiem w całej zagłębiowskiej przygodzie.

Kiedy wyszliśmy z Maczków i szliśmy wzdłuż Białej Przemszy, głośno co chwilę wzdychaliśmy, powtarzając, że tak piękną drogę już dawno powinno się oznakować. Aż żal, że nie zobaczyliśmy ani jednej białej muszli jakubowej, rozpoczynając od ul. Wodociągowej, poprzez Trójkąt Trzech Cesarzy [w skrócie TTC]… dobrze, że w większości trasy do TTC towarzyszył nam zielony szlak rowerowy ! Droga przed TTC jest inna niż wszystkie mapy podają ale też daliśmy radę dotrzeć to Trójkąta.

Przepiękne miejsce.

Drugim „szczęściem” był szlak czerwony (rowerowy oczywiście!) którym mogliśmy wyjść z TTC i udać się w kierunku Będzina. Zatrzymaliśmy się po drodze przy byłym Stadionie Zimowym w Restauracji AXEL i chcieliśmy powiedzieć, że jako pielgrzymi, po wielu przewędrowanych kilometrach, byliśmy bardzo uradowani mogąc zjeść gorący posiłek (zupa, drugie danie i kompot – tak, tak … czas tam się zatrzymał jakieś 20 lat temu) w cenie 15 zł. Czekało się kilka minut na posiłki, gdyż menu jest tak stworzone, że praktycznie posiłki pojawiały się natychmiast na stole. Proponujemy rozważenie tegoż miejsca jako miejsca, które można polecić w każdym pielgrzymim przewodniku. My się podpisujemy czterema rękoma pod takim projektem.

Kiedy podeszliśmy pod będziński Zamek i wsiedliśmy w autobus komunikacji miejskiej do Bytomia, staliśmy się tak szczęśliwi, jak gdyby zamiast Królewskiego Zamku była to Bazylika w Santiago de Compostela.”

* Zgodnie z regulaminem „Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej ` Na Szlaku VIA REGIA `”, czytamy:

Pkt1. Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu ustanawiają Odznakę Turystyczno-Krajoznawczą „Na szlaku VIA REGIA” celem popularyzacji zachodnio-małopolskiego odcinka międzynarodowego szlaku pątniczego i kulturowego prowadzącego do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela.

Ale punkt 3 jest w nim najważniejszy :

Pkt.3 Warunkiem zdobycia odznaki jest piesze przejście lub przejechanie na rowerze całej trasy, od Krakowa do Piekar Śląskich, wraz z alternatywnymi wariantami tego szlaku. Przejście, bądź przejechanie tylko jednego wariantu szlaku honorowane jest pamiątkowym certyfikatem.

Regulamin ten, w punkcie 12 ma zapis, „że został on zatwierdzony 25 maja 2011 roku przez Zarząd Oddziału PTTK w Sosnowcu oraz 5 czerwca 2011 przez Zarząd stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.” 

Niestety, do dziś dnia jest to „martwy” przepis. Odznaka to również fikcja, która nigdy się nie zmaterializowała, czyli jest oszustwem wobec wszystkich pielgrzymów, którzy zaliczą wszystko, co w regulaminie zostało zapisane.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz